PIC12F683-I/MD
Mfr.Part #
PIC12F683-I/MD
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Package Type :
DFN EP
Data Bus Width :
8B
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
8-DFN (4x4)
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
CPU Family :
PIC
Number of Timers/Counters :
3
Interface Type :
RS-232/USB
Has ADC :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 4x10b
Number of Pins :
8
Instruction Set Architecture :
RISC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature Classification :
Industrial
Microchip
Height :
950μm
Package :
Tube
Qualification :
AEC-Q100
Access Time :
20 μs
Rad Hardened :
No
Published :
1997
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature (Min) :
-40C
Number of Terminations :
8
Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Width :
4mm
Series :
PIC® 12F
Number of I/Os :
6 I/O
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Number of Programmable I/O :
6
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
20MHz
Memory Size :
3.5kB
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC12F683
Device Core :
PIC
Pbfree Code :
Number of Timers - General Purpose :
3
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
# I/Os (Max) :
6
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Operating Temperature (Max) :
85C
RoHS :
Details
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
Programmable :
Number of ADC Channels :
Tradename :
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Supply Voltage :
5V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
5
REACH SVHC :
No SVHC
Product :
MCU
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
4mm
Base Part Number :
PIC12F683
Core Processor :
Interface :
RS-232, USB
Frequency :
20MHz
Terminal Position :
Dual
DMA Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
Clock Freq :
Core Size :
8-Bit
Number of A/D Converters :
1
Data Converters :
A/D 4x10b
PWM Channels :
Device Core Size :
8(b)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RAM Size :
128 x 8
Radiation Hardening :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
PIC12F683-I/MD
Microchip Technology PIC12F683-I/MD
Microcontrollers Microchip Technology PIC12F683-I/MD Overview
PIC12F683-I/MD Features
The PIC12F683-I/MD boasts several features that make it an excellent choice for a wide range of applications. It includes a 10-bit analog-to-digital converter, which provides accurate sensor readings and helps in precise control applications. The device also offers two comparators and a programmable switch mode controller, enhancing its utility in power-sensitive applications. With its wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, it supports both battery-powered and traditional powered devices. Moreover, its capability to operate at up to 20 MHz provides the necessary processing power for tasks that require quick data processing and responsiveness.