PIC12F675-I/MF
Mfr.Part #
PIC12F675-I/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN-S
8
Product :
MCU
Watchdog Timer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Timers/Counters :
2
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Width :
6 mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Height :
0.84 mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
8-DFN-S (6x5)
Interface :
RS-232, USB
Microchip
Base Product Number :
PIC12F675
On Chip Program ROM Width :
14
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
DAC Channels :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Speed :
20MHz
Memory Size :
1.8kB
Number of Terminations :
8
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
PIC12F675
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bit Size :
Number of Pins :
Number of Programmable I/O :
6
Data Converters :
A/D 4x10b
RoHS :
Details
Supply Voltage :
5V
DMA Channels :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
PIC
Published :
Radiation Hardening :
Number of ADC Channels :
4 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
POR, WDT
EEPROM Size :
128 x 8
Length :
5 mm
Height Seated (Max) :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Tradename :
PIC
Device Core :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
6 I/O
Packaging :
Tube
RAM Size :
64 x 8
PWM Channels :
Access Time :
20 μs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Status :
Active
Data Converter :
A/D 4x10b
Package :
Tube
Series :
PIC® 12F