PIC12F675-E/MD
Mfr.Part #
PIC12F675-E/MD
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
8
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Package :
Tube
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Number of Programmable I/O :
6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Device Core :
PIC
Lead Free :
Lead Free
Number of I/Os :
6 I/O
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
800mW
Base Part Number :
PIC12F675
Series :
PIC® 12F
Mount :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
ECCN Code :
EAR99
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
RAM Size :
64 x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Brand :
Contact Plating :
Tin
Length :
4mm
RoHS :
Details
Has ADC :
yes
Number of Timers/Counters :
2
Supply Current-Max :
3mA
Base Product Number :
PIC12F675
Program Memory Type :
Flash
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Interface :
RS-232, USB
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
On Chip Program ROM Width :
14
Oscillator Type :
Internal
Product Status :
Active
Product :
MCU
Data Converter :
A/D 4x10b
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
POR, WDT
DAC Channels :
Access Time :
20 μs
Height Seated (Max) :
1mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
128 x 8
Frequency :
20MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
8
Tradename :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bit Size :
Microchip
Number of I/O :
5
Pbfree Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converters :
A/D 4x10b
Published :
Height :
0.88 mm
Data Bus Width :
8B
Width :
4 mm