PIC12F519-I/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC12F519-I/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Min Supply Voltage :
2 V
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
PIC
Family Name :
PIC12F
Data Converters :
Watchdog Timer :
yes
PWM Channels :
No
RoHS :
Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Core Architecture :
PIC
Qualification :
AEC-Q100
Nominal Supply Current :
175μA
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of UART Channels :
Base Part Number :
PIC12F519
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connectivity :
CPU Family :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Data Bus Width :
8B
Product Status :
Active
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
8
DMA Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
POR, WDT
Number of Bits :
8
Device Core :
DAC Channels :
Terminal Position :
Dual
Series :
PIC® 12F
Number of I2C Channels :
Max Frequency :
8 MHz
Package Type :
SOIC
Max Supply Voltage :
5.5 V
Interface Type :
Serial
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Address Bus Width :
8B
Memory Type :
Flash
Base Product Number :
PIC12F519
Number of I/O :
5
Core Processor :
Interface :
USB
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Number of Programmable I/O :
6
RAM Size :
41 x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
1.5mm
Package :
Tube
EEPROM Size :
Core Size :
8-Bit
Number of Terminations :
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of Timers/Counters :
1
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
8MHz
Pbfree Code :
yes
Width :
3.9mm
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Number of I/Os :
6
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
1kB
Schedule B :
Radiation Hardening :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation :
700mW
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Length :
4.9mm
JESD-609 Code :
e3
Has ADC :
Instruction Set Architecture :
RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Bit Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Frequency :
8MHz
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Number of SPI Channels :
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Number of Ethernet Channels :
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Datasheets
PIC12F519-I/SN
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12F519-I/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC12F519, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC12F519-I/SN pinout, PIC12F519-I/SN datasheet PDF, PIC12F519-I/SN amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12F519-I/SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.