PIC10LF320-I/P
Mfr.Part #
PIC10LF320-I/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DIP
Base Part Number :
PIC10LF320
Radiation Hardening :
Series :
PIC® 10F
Terminal Finish :
MATTE TIN
3 Channel
Supplier Device Package :
8-PDIP
EEPROM Size :
Number of Pins :
8
Nominal Supply Current :
25μA
Address Bus Width :
8B
Oscillator Type :
Internal
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Speed :
16MHz
Program Memory Size :
448B 256 x 14
Pin Count :
Frequency :
16MHz
ROM (words) :
256
Length :
10.16mm
Number of I/Os :
4 I/O
Data Bus Width :
8B
Height :
4.953mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tradename :
Memory Size :
448B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
Mounting Style :
Through Hole
Bit Size :
Number of PWM Channels :
2
Width :
7.112mm
Base Product Number :
PIC10LF320
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Programmable I/O :
4
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
yes
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
7 Weeks
Datasheets
PIC10LF320-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC10LF320-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC10LF320, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, PIC10LF320-I/P pinout, PIC10LF320-I/P datasheet PDF, PIC10LF320-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC10LF320-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC10LF320-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC10LF320-I/P Overview
PIC10LF320-I/P Features
The PIC10LF320-I/P microcontroller stands out with its integrated features designed for high-level performance in demanding environments. Key features include an advanced 8-bit processor capable of executing powerful instructions in a single clock cycle, a built-in 16MHz internal oscillator that provides a stable clock source without external components, and versatile I/O options that allow for robust integration with peripheral devices. Additionally, it supports low-power consumption modes which make it perfect for battery-operated applications.