PIC10LF320-I/MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10LF320-I/MC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Number of Terminations :
8
Core Size :
8-Bit
Address Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tube
Watchdog Timer :
yes
Pin Count :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage :
3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Program Memory Size :
448B 256 x 14
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ROM (words) :
256
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 3x8b
Width :
3mm
Brand :
Number of Pins :
Memory Size :
448B
Length :
2mm
Connectivity :
Published :
Has ADC :
yes
Series :
PIC® 10F
Surface Mount :
Product Status :
Active
Number of I/Os :
4 I/O
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Number of Programmable I/O :
4
Bit Size :
Frequency :
16MHz
Number of PWM Channels :
2
CPU Family :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
16MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Data Converters :
A/D 3x8b
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
900μm
EEPROM Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
RoHS :
Details
Core Processor :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Nominal Supply Current :
25μA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
8B
DAC Channels :
Number of ADC Channels :
3 Channel
Max Power Dissipation :
800mW
Tradename :
RAM Size :
64 x 8
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
PIC10LF320
Number of I/O :
3
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Base Part Number :
PIC10LF320
Device Core :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage :
3.3V