PIC10F322T-E/OT
Mfr.Part #
PIC10F322T-E/OT
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH SOT23-6
Package / Case :
SOT-23-6
Device Core :
PIC
PWM Channels :
yes
Number of I/Os :
3
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Core Size :
8-Bit
Radiation Hardening :
No
Width :
1.8 mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of ADC Channels :
3 Channel
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Terminations :
6
Min Operating Temperature :
-40 °C
Min Supply Voltage :
2.3 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
64 x 8
Supply Voltage :
3.3V
Memory Type :
Flash
CPU Family :
No
Supplier Device Package :
Number of Pins :
6
Number of Timers/Counters :
2
EEPROM Size :
Base Part Number :
PIC10F322
Series :
PIC® 10F
Length :
3.1 mm
Internal
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
16MHz
DMA Channels :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Product Number :
PIC10F322
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.95mm
Schedule B :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Architecture :
JESD-609 Code :
e3
Qualification :
ROM (words) :
512
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Frequency :
16MHz
On Chip Program ROM Width :
14
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
800mW
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Compliant
Pin Count :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Core Processor :
Interfaces :
Serial
Height :
1.45 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ECCN Code :
EAR99
Max Frequency :
16 MHz