PIC10F322-I/MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10F322-I/MC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DFN
Stock
655
In Stock :
655
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Packaging :
Tray
Product Status :
Active
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
yes
Speed :
16MHz
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of ADC Channels :
3 Channel
Base Part Number :
PIC10F322
Length :
2mm
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
896B 512 x 14
DAC Channels :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
3
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Size :
8-Bit
Memory Size :
896B
Base Product Number :
PIC10F322
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 3x8b
Device Core :
PIC
Terminal Pitch :
0.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
16MHz
Package :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
8
Tradename :
PIC
Number of Terminations :
8
Series :
PIC® 10F
Max Power Dissipation :
800mW
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Number of Programmable I/O :
4
EEPROM Size :
Data Converters :
A/D 3x8b
Width :
3mm
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Core Processor :
Watchdog Timer :
Height :
900μm
Pin Count :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V