PIC10F322-E/P
Mfr.Part #
PIC10F322-E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DIP
Stock
620
In Stock :
620
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
6.35 mm
Package :
Tube
Supply Voltage :
3.3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
896B
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Frequency :
12MHz
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/Os :
4 I/O
Packaging :
Tube
Height :
3.3 mm
Mounting Style :
Through Hole
Published :
2011
Has ADC :
Core Architecture :
AVR
Base Part Number :
PIC10F322
ROM (words) :
512
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
9.27 mm
Series :
PIC® 10F
Radiation Hardening :
No
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Data Converter :
A/D 3x8b
Interface :
I2C, SPI
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC10F322
64 x 8
Mounting Type :
Through Hole
CPU Family :
Speed :
16MHz
Connectivity :
Datasheets
PIC10F322-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC10F322-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Base Part Number:PIC10F322, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, PIC10F322-E/P pinout, PIC10F322-E/P datasheet PDF, PIC10F322-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC10F322-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.