PIC10F320T-E/OT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10F320T-E/OT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH SOT23-6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of ADC Channels :
3 Channel
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-609 Code :
e3
On Chip Program ROM Width :
14
Product Status :
Active
DAC Channels :
No
Speed :
16MHz
DMA Channels :
No
Program Memory Size :
448B 256 x 14
Number of Pins :
6
Number of Terminations :
6
Connectivity :
Data Bus Width :
8B
Core Size :
8-Bit
Number of Programmable I/O :
4
Factory Lead Time :
13 Weeks
Has ADC :
yes
Device Core :
PIC
Published :
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
Series :
PIC® 10F
Tradename :
Watchdog Timer :
Microchip
Core Processor :
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 3x8b
Height :
1.45 mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
3
Width :
1.8 mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
Brand :
Base Product Number :
PIC10F320
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Timers/Counters :
2
RoHS :
Details
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3.3V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC10F320
Frequency :
16MHz
Data Converter :
A/D 3x8b
EEPROM Size :
Number of I/Os :
4 I/O
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
64 x 8
Length :
3.1 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
ROM (words) :
256
Pin Count :
Max Power Dissipation :
800mW