PIC10F320-I/MC
Mfr.Part #
PIC10F320-I/MC
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN
ROHS3 Compliant
Address Bus Width :
8B
Nominal Supply Current :
800μA
Packaging :
Tray
Number of Programmable I/O :
4
Data Converters :
A/D 3x8b
CPU Family :
PIC
Device Core :
Frequency :
16MHz
RoHS :
Details
Width :
3mm
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC10F320
Terminal Pitch :
0.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tube
Core Processor :
ROM (words) :
256
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Product Status :
Active
Number of I/Os :
4 I/O
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Height :
900μm
Data Converter :
A/D 3x8b
Watchdog Timer :
Number of ADC Channels :
3 Channel
ECCN Code :
EAR99
RAM Size :
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Program Memory Size :
448B 256 x 14
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Bit Size :
Max Power Dissipation :
800mW
Series :
PIC® 10F
Number of PWM Channels :
2
Pin Count :
Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Base Product Number :
PIC10F320
Number of I/O :
3
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Length :
2mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Radiation Hardening :
Dual
DAC Channels :
Speed :
16MHz