PIC10F320-E/OT
Mfr.Part #
PIC10F320-E/OT
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH SOT23-6
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Speed :
16MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
yes
Watchdog Timer :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Timers/Counters :
2
RAM Size :
64 x 8
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
PIC10F320
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Surface Mount :
Number of Programmable I/O :
4
Package / Case :
SOT-23-6
Program Memory Size :
448B 256 x 14
Width :
1.8 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Terminations :
6
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Connectivity :
Length :
3.1 mm
ROM (words) :
256
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 3x8b
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Pitch :
0.95mm
Base Part Number :
PIC10F320
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Number of Pins :
6
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
16MHz
Data Converter :
A/D 3x8b
Pin Count :
Series :
PIC® 10F
Number of I/O :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Height :
1.45 mm
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V