PIC10F222-I/OT
Mfr.Part #
PIC10F222-I/OT
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH SOT23-6
Speed :
8MHz
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
768B 512 x 12
EEPROM Size :
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC10F222
8-bit Microcontrollers - MCU
Mount :
POR, WDT
On Chip Program ROM Width :
12
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
23 x 8
Product Status :
Obsolete
Frequency :
8MHz
Series :
PIC® 10F
ROM (words) :
512
Memory Size :
768B
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
Number of ADC Channels :
2 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
8B
Interface :
RS-232, USB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Power Supplies :
2.5/5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Microchip
Number of I/Os :
4 I/O
Base Product Number :
PIC10F222
Length :
2.9mm
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
0.95mm