PIC10F222-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10F222-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
ECCN Code :
EAR99
Width :
6.35 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Connectivity :
Number of I/O :
4
Terminal Position :
Dual
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
On Chip Program ROM Width :
12
Data Converter :
A/D 2x8b
Speed :
8MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Height :
3.3 mm
Base Product Number :
PIC10F222
Core Size :
8-Bit
Tradename :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Style :
Through Hole
Supplier Device Package :
8-PDIP
Pin Count :
8
Number of Timers/Counters :
1
DMA Channels :
No
Max Power Dissipation :
800mW
Mount :
Through Hole
RAM Size :
23 x 8
CPU Family :
PIC
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Base Part Number :
PIC10F222
RoHS :
Details
Number of Terminations :
8
Microchip
Height Seated (Max) :
5.33mm
Number of ADC Channels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
768B
Number of Pins :
Mounting Type :
Data Bus Width :
8B
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
768B 512 x 12
ROM (words) :
512
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Processor :
Data Converters :
A/D 2x8b
EEPROM Size :
Access Time :
8 μs
Bit Size :
PWM Channels :
Interface :
USB
Number of I/Os :
4 I/O
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Oscillator Type :
Internal
Device Core :
Length :
9.27 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Peripherals :
POR, WDT
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 10F
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Frequency :
8MHz
Datasheets
PIC10F222-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC10F222-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC10F222, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, PIC10F222-E/P pinout, PIC10F222-E/P datasheet PDF, PIC10F222-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC10F222-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC10F222-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC10F222-E/P Overview
PIC10F222-E/P Features
This microcontroller features a robust set of capabilities including an internal 4MHz oscillator, which eliminates the need for external clock components, thus simplifying design and reducing overall system costs. It supports up to 5 input/output pins, offering versatility in connecting with other peripherals. Additionally, its low-power consumption modes and programmable weak pull-ups on I/O pins ensure optimal power efficiency and flexibility in various applications.