PIC10F222-E/OT
Mfr.Part #
PIC10F222-E/OT
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH SOT23-6
Frequency :
8MHz
Terminal Pitch :
0.95mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
2.9mm
Published :
RAM Size :
23 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
768B
Series :
PIC® 10F
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
Speed :
8MHz
Base Part Number :
PIC10F222
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Base Product Number :
PIC10F222
Supply Voltage :
3V
PWM Channels :
ROM (words) :
512
Max Power Dissipation :
800mW