PIC10F206T-I/MC
Mfr.Part #
PIC10F206T-I/MC
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Microcontrollers
Number of Bits :
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
950μm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
260
Product :
MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
Speed :
4MHz
Device Core :
PIC
Min Supply Voltage :
2 V
Frequency :
4MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Microchip
RAM Size :
24 x 8
Width :
3mm
Bit Size :
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Series :
PIC® 10F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Max Frequency :
4 MHz