PIC10F206-I/MC
Mfr.Part #
PIC10F206-I/MC
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
4 µs
Number of I/Os :
4 I/O
Terminal Pitch :
0.5mm
Max Frequency :
4 MHz
DAC Channels :
No
Min Supply Voltage :
2 V
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
4
Core Architecture :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
8-Bit
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage :
5V
Width :
3 mm
Tube
Product :
MCU
Frequency :
4MHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
8
RAM Size :
24 x 8
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Length :
2 mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
0.88 mm
Tradename :
Max Supply Voltage :
5.5 V
PWM Channels :
Memory Type :
Flash
RoHS :
Compliant
Series :
PIC® 10F
Speed :
4MHz
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V