PIC10F206-E/P
Mfr.Part #
PIC10F206-E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP
No
RAM Size :
24 x 8
Supplier Device Package :
8-PDIP
Mounting Style :
Through Hole
Max Power Dissipation :
800mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
PIC® 10F
Supply Voltage :
5V
Speed :
4MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
PIC
Number of I/Os :
4 I/O
Mount :
Through Hole
Frequency :
4MHz
1
Base Product Number :
- 40 C
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
PIC10F206-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC10F206-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC10F206, Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC10F206-E/P pinout, PIC10F206-E/P datasheet PDF, PIC10F206-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC10F206-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.