PIC10F206-E/MC
Mfr.Part #
PIC10F206-E/MC
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Memory Size :
768B
Connectivity :
Base Part Number :
PIC10F206
Series :
PIC® 10F
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Dual
Number of Terminations :
2.5/5V
Bit Size :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Frequency :
4MHz
Minimum Operating Temperature :
ROHS3 Compliant
Brand :
Supply Voltage :
5V
Core Processor :
Number of Pins :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC10F206
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converters :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
Program Memory Type :
Width :
3 mm
Height :
0.88 mm
Program Memory Size :
768B 512 x 12
ROM (words) :
512
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Internal
DAC Channels :
ECCN Code :
EAR99
Speed :
4MHz