PH9085.083NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PH9085.083NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
SMD
Datasheet
Download
Description
IND PWR 3.0X3.0X1.2 4.7UH SMT
Stock
497
In Stock :
497
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Specialty Transformers
Size / Dimension :
0.319Lx0.280W 8.10mmx7.10mm
Primary Configuration :
Single
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount
Turns Ratio :
8CT:3CT
Product Category :
Pulse Transformers
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
5.08 mm
Isolation Voltage :
2500 Vrms
For Use With/Related Products :
MAX253
Package / Case :
SMD
Operating Temperature Range :
- 40 C to + 125 C
Brand :
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Subcategory :
Transformers
ECCN Code :
EAR99
Product Height (mm) :
5.08(mm)
Product Type :
Isolation Transformers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Depth (mm) :
9.5(mm)
Product Status :
Active
Lead Style :
Gull wing
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Secondary Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance :
1.16mH
High Potential :
2500Vrms
Width :
7.1 mm
Transformer Type :
SMPS TRANSFORMER
Mounting Style :
Surface Mount
Series :
Height - Seated (Max) :
0.200 (5.08mm)
Length :
8.1 mm