PH14-56R-Q
Mfr.Part #
PH14-56R-Q
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #5/16
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Published :
Termination :
Crimp
Terminal Gender :
FEMALE
HTS Code :
Material - Insulation :
Polyolefin
Width :
11.7mm
Length :
31.496mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Blue
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Feature :
Brazed Seam
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Length - Overall :
1.240 31.50mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Depth :
11.68mm
Width - Outer Edges :
0.460 11.68mm
Insulation :
Insulated with Heat Shrink
Contact Material :
Copper
Terminal Type :
Circular
Mount :
Free Hanging
Insulation Diameter :
0.190 (4.83mm)
Series :
Pan-Term®
Wire Gauge (Max) :
16 AWG