PH14-10F-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PH14-10F-Q
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Contact Plating :
Tin
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Standard
Max Operating Temperature :
110°C
Depth :
9.65mm
Width :
9.65mm
Radiation Hardening :
No
Material - Insulation :
Polyolefin
ECCN Code :
EAR99
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Length :
27.178mm
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Terminal Gender :
FEMALE
Contact Material :
Copper
Series :
Pan-Term®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Stud/Tab Size :
10 Stud
Min Operating Temperature :
-55°C
Length - Overall :
1.070 27.18mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Insulation Diameter :
0.190 (4.83mm)
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm