PG0434.801NLT
Mfr.Part #
PG0434.801NLT
Description
FIXED IND 800NH 35A 1.3 MOHM SMD
Stock
674
In Stock :
674
Series :
PG0434NL
Product Length :
14.5
Application :
Power
Ratings :
DC Current :
35A
Current - Saturation :
38A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Product Width :
13
Width :
13 mm
Inductance :
800nH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Self Resonant Frequency :
RECTANGULAR PACKAGE
Rad Hardened :
Nonstandard
Radiation Hardening :
No
Product Depth (mm) :
13(mm)
Size / Dimension :
0.571Lx0.512W 14.50mmx13.00mm
Failure Rate :
Not Required
Number of Functions :
1
Product Height (mm) :
6.5(mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±20%
Height :
6.5mm
Package :
Bulk
Termination Style :
SMD/SMT
Diameter :
Current - Saturation (Isat) :
38A
Current Rating (Amps) :
35 A
Max DC Current :
35A
Depth :
13mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Saturation Current :
38 A
Termination :
SMD/SMT
Product Length (mm) :
14.5(mm)
Number of Terminations :
2
WRAPAROUND
Technology :
Wirewound
Current Rating :
35A
Power Inductors
DC Resistance :
0.0013(ohm)
RoHS Compliant
Impedance :
Not Required(ohm)
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
DC Resistance (DCR) :
1.3mOhm Max
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Tolerance :
20
Test Frequency :
100kHz
Tolerance (+ or -) :
20%
Length :
14.5 mm
EAR99
Military Standard :
Not
Product Category :
Power Inductors - SMD
Core Type :
Features :
Datasheets
PG0434.801NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD