PG0426.101NLT
Mfr.Part #
PG0426.101NLT
Description
FIXED IND 100NH 34.5A 1.5MOHM SM
Surface Mount
Self Resonant Frequency :
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
RoHS :
Details
Product :
Power Inductors
Product Length :
7.5 mm
Product Width :
7 mm
Q @ Freq :
Inductance Tolerance :
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Series :
PG0426NL
Current Rating (Amps) :
34.5 A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case/Size Code :
Test Frequency :
100kHz
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Radiation Hardening :
No
Current - Saturation (Isat) :
60A
Product Type :
Size / Dimension :
0.295Lx0.276W 7.50mmx7.00mm
Height :
3.2mm
Width :
7 mm
Termination :
SMD/SMT
Product Category :
Power Inductors - SMD
Max DC Current :
60A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Application :
High Current
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating :
34.5A
Construction :
Flat Coil
Ratings :
Saturation Current :
60 A
Shielding :
No
DC Resistance (DCR) :
1.5mOhm Max
Pulse
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Depth :
7mm
RMS Current (Irms) :
34.5 A
Inductance :
100nH
Current - Saturation :
60A
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Brand :
Diameter :
Length :
7.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Packing Method :
TR
Height - Seated (Max) :
0.126 (3.20mm)
Datasheets
PG0426.101NLT
Pulse Electronics PG0426.101NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD