PF0553.473NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF0553.473NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Arrays, Signal Transformers
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Depth :
12.5mm
Current Rating - Parallel :
2.9A
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Saturation - Series :
2.6A
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
Number of Functions :
2
Test Frequency :
100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current :
1.5A
Shielding :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) - Parallel :
72mOhm Max
Inductance - Parallel :
47 µH
Current Rating - Series :
1.5A
Max DC Current :
2.9A
DC Resistance (DCR) - Series :
290mOhm Max
Number of Coils :
2
Number of Terminations :
4
Inductance - Series :
190 μH
Inductance :
47 µH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance - Connected In Parallel :
47μH
Current Saturation - Parallel :
5.3A
Package :
Tape and Reel (TR)
Special Feature :
PARALLEL CONNECTED
Series :
PF0553NL
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Height :
0.315 8.00mm
Inductance - Connected In Series :
190μH
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PF0553.473NL
Pulse Electronics PF0553.473NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Eaton-Electronics Division
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
  • Eaton-Electronics Division
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD