PF0465.183NLT
Mfr.Part #
PF0465.183NLT
Description
FIXED IND 18UH 1.5A 78 MOHM SMD
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Composition :
Wirewound
Test Frequency :
100kHz
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Shielding :
yes
RoHS Compliant
Rated Current-Max :
2.25A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Current - Saturation :
1.5A
Inductance :
18μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
PF0465NL
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
78mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
0.205 (5.20mm)
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Current Rating :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Datasheets
PF0465.183NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD