PF0464.152NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF0464.152NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 4.5A 12 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Core Type :
Drum
Product :
Power Inductors
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Type :
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS :
Details
Material - Core :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
4.5A
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Nonstandard
Pulse
Application :
Power
Depth :
7.2mm
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance :
1.5μH
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Product Length :
7.2 mm
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Inductance Tolerance :
20
Type :
Wirewound
Height :
2.9972mm
Ratings :
Number of Functions :
1
RMS Current (Irms) :
5.5 A
Military Standard :
Not
Supplier Device Package :
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shielding :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
4.5A
DC Current :
4.5A
Series :
PF0464NL
Features :
Brand :
Mount :
Surface Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating :
4.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Product Width :
7.2 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
PF0464.152NLT
Pulse Electronics PF0464.152NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD