PEC36SFAN
Mfr.Part #
PEC36SFAN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
36
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Width :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Length :
91.4mm
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC36SFAN
Sullins Connector Solutions PEC36SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height