PEC33SFAN
Mfr.Part #
PEC33SFAN
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Number of Positions :
33
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Length :
83.8mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Width :
2.54mm
Datasheets
PEC33SFAN
Sullins Connector Solutions PEC33SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 33-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height