PEC28SFAN
Mfr.Part #
PEC28SFAN
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Published :
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Length :
71.1mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Height :
2.54mm
Number of Positions :
28
Datasheets
PEC28SFAN
Sullins Connector Solutions PEC28SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 28-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height