PEC28SBAN
Mfr.Part #
PEC28SBAN
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
28
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Length :
71.1mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
3.56mm
Datasheets
PEC28SBAN
Sullins Connector Solutions PEC28SBAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 28-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height