PEC26SBAN
Mfr.Part #
PEC26SBAN
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
26
Height :
3.56mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
66mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
PEC26SBAN
Sullins Connector Solutions PEC26SBAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height