PEC24SABN
Mfr.Part #
PEC24SABN
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
ROHS3 Compliant
Overall Contact Length :
0.560 14.22mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
61mm
Number of Positions :
24
Datasheets
PEC24SABN
Sullins Connector Solutions PEC24SABN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 24-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height