PEC22SBBN
Mfr.Part #
PEC22SBBN
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
22
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
3.56mm
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Length :
55.9mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
PEC22SBBN
Sullins Connector Solutions PEC22SBBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height