PEC22SADN
Mfr.Part #
PEC22SADN
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Length :
55.9mm
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC22SADN
Sullins Connector Solutions PEC22SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height