PEC22SACN
Mfr.Part #
PEC22SACN
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.650 16.51mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
55.9mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
PEC22SACN
Sullins Connector Solutions PEC22SACN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height