PEC19SFAN
Mfr.Part #
PEC19SFAN
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Length :
48.3mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC19SFAN
Sullins Connector Solutions PEC19SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height