PEC19SAEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC19SAEN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions :
19
Height :
2.54mm
Reference Standard :
UL
Overall Contact Length :
0.850 21.59mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Number Of PCB Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions Loaded :
All
Shrouding :
Unshrouded
Length :
48.3mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Conductors :
ONE
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Plastic
Style :
Board to Board or Cable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Header, Breakaway
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Width :
2.54mm
Datasheets
PEC19SAEN
Sullins Connector Solutions PEC19SAEN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height