PEC16SFDN
Mfr.Part #
PEC16SFDN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
COMMERCIAL
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Height :
2.54mm
Length :
40.6mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PEC16SFDN
Sullins Connector Solutions PEC16SFDN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height