PEC15SBCN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC15SBCN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Published :
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Length :
38.1mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
JESD-609 Code :
e3
Contact Length - Post :
0.300 7.62mm
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
3.56mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number Of PCB Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
15
Reference Standard :
UL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Plastic
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type :
Header, Breakaway
Shrouding :
Unshrouded
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Datasheets
PEC15SBCN
Sullins Connector Solutions PEC15SBCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height