PEC15SAHN
Mfr.Part #
PEC15SAHN
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
100.0μin 2.54μm
Overall Contact Length :
1.150 29.21mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.820 20.83mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
15
Length :
38.1mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PEC15SAHN
Sullins Connector Solutions PEC15SAHN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height