PEC15SADN
Mfr.Part #
PEC15SADN
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Through Hole
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Number of Positions :
15
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
Length :
38.1mm
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PEC15SADN
Sullins Connector Solutions PEC15SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height