PEC13SGBN
Mfr.Part #
PEC13SGBN
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Width :
2.54mm
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Length :
33mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
3.56mm
Datasheets
PEC13SGBN
Sullins Connector Solutions PEC13SGBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height