PEC13SBDN
Mfr.Part #
PEC13SBDN
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
33mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.400 10.16mm
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Height :
3.56mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC13SBDN
Sullins Connector Solutions PEC13SBDN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height