PEC13SAGN
Mfr.Part #
PEC13SAGN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
100.0μin 2.54μm
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Number of Positions :
13
Length :
33mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PEC13SAGN
Sullins Connector Solutions PEC13SAGN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height