PEC12SAGN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC12SAGN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Plastic
Width :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
Male
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
3A
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shrouding :
Unshrouded
Number Of PCB Rows :
1
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Length :
30.5mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
1
Height :
2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
12
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
PEC12SAGN
Sullins Connector Solutions PEC12SAGN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height