PE-0603CD010GTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0603CD010GTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.7NH 700MA 50MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Inductance :
1.7nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Construction :
Chip
Weight :
2.012816mg
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Core Material :
Ceramic
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Q Factor :
16
Height :
1.24mm
Ratings :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.8034 mm
Frequency - Self Resonant :
6GHz
JESD-609 Code :
e4
Current - Saturation (Isat) :
Composition :
Wirewound
Current Rating :
700mA
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.24 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.071Lx0.049W 1.80mmx1.24mm
Material - Core :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125 °C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Self Resonant Frequency :
6 GHz
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Gold (Au)
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
700 mA
Published :
Max DC Current :
700mA
Number of Functions :
1
Shielding :
No
RoHS :
Compliant
Test Frequency :
250MHz
Series :
0603CD
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
PE-0603CD010GTT
Pulse Electronics PE-0603CD010GTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD