PE-0201CC101JTT
Mfr.Part #
PE-0201CC101JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 100NH 60MA 3.74OHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
Ratings :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100MHz
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Material - Core :
Ceramic
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
4 @ 100MHz
Inductance :
100nH
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.013 (0.33mm)
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
60 mA
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Shielding :
Unshielded
Type :
Multilayer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
3.74Ohm Max
Operating Temperature :
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Product Status :
Obsolete
Current - Saturation (Isat) :
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height :
300μm
Series :
0201CC
Current - Saturation :
Max DC Current :
60mA
Current Rating :
60mA
Datasheets
PE-0201CC101JTT
Pulse Electronics PE-0201CC101JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD