PDZVTR30B
Mfr.Part #
PDZVTR30B
Description
DIODE ZENER 32V 1W PMDTM
Diodes - Zener - Single
Dynamic Impedance-Max :
18ohm
Tolerance :
±6.25%
Working Test Current :
10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
32V
Power - Max :
1W
R-PDSO-F2
Reverse Current-Max :
10μA
Impedance-Max :
18ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 23V
Reference Voltage :
30V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Dissipation-Max :
1W
Diode Type :
ZENER DIODE
Reverse Test Voltage :
23V
Datasheets
PDZVTR30B
ROHM Semiconductor PDZVTR30B
ZENER DIODE 18Ohm ±6.25% 10μA @ 23V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR30B Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 10μA @ 23V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 32V volts.Setting the working test voltage to 10mA is required to operate this device.This device is recommended for full operation with a reverse test voltage of 23V.
PDZVTR30B Features
reverse leakage current of 10μA @ 23V
10μA @ 23V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA