PDZVTR18B
Mfr.Part #
PDZVTR18B
Description
DIODE ZENER 19.15V 1W PMDTM
Operating Temperature :
150°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 13V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
19.15V
Reference Voltage :
18V
Tolerance :
±6.01%
Working Test Current :
20mA
Power Dissipation-Max :
1W
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance-Max :
12Ohm
Power - Max :
1W
Datasheets
PDZVTR18B
ROHM Semiconductor PDZVTR18B
ZENER DIODE 12Ohm ±6.01% 10μA @ 13V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR18B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 13V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 19.15V during operation.Working test voltage should be set to 20mA for this device to operate.
PDZVTR18B Features
reverse leakage current of 10μA @ 13V
10μA @ 13V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA